Főhajtás a hősöknek fáklyás felvonulással és cigányzenével
Kulcson ismét nagyszabású ünnepséggel tisztelegtünk az 1956-os forradalom és szabadságharc évfordulóján. 19-én pénteken, a Százholdas Pagony Óvoda Nyuszi csoportja emlékezett a Büszkeségponton az ’56-os hősökre. Majd a szabadság napján, október 23-án, a hagyományos fáklyás menet a Polgármesteri Hivataltól indult, ezúttal a Jávor Pál Nemzeti Cigányzenekar zenés kíséretével. A Büszkeségponton a fáklyák tüzével tábortüzet gyújtottunk, majd kezdetét vette az ünnepélyes megemlékezés.
Jobb Gyula polgármester köszöntője és a Himnusz után Farkas Márta a Szabó Magda Református Iskola igazgatója mondott ünnepi beszédet, melyben felelevenítette az ’56-os eseményeket.
– Október 23-án egy szikra lobbant melyre egész Európa felfigyelt és a forradalom bukása után az öreg kontinens élete már merőben más volt, mint azelőtt. Az addig megingathatatlannak és sziklaszilárdnak tűnő, szovjet kommunista falon megjelentek az első repedések…
Beszédében feltette a kérdést: Vajon a mai magyar ember képes lenne ekkora árat fizetni hazája szabadságáért?
Erre tanít bennünket 1956 és itt jönnek vissza a pesti srácok, az ő töretlen hitük kell, hogy útmutatást adjon a mai ember számára. Abból a mindent elsöprő tűzből kell erőt meríteni és bízni, hinni kell, ahogyan azt ők akkor tették.- hangsúlyozta Farkas Márta.
Majd Fejes Balázs alpolgármester beszéde következett. Az ’56-os forradalom és szabadságharc meghatározó jelentőséggel bír nemzetünk és a világ történelmében egyaránt, üzenete mindig aktuális marad: ez a hazaszeretet, bátorság, becsület, hit és remény, mely tulajdonságok az igaz ember és társadalom ismérvei.
Fejes Balázs kiemelte:.. hogy Kulcs egy fejlődő, a múlt értékein alapuló, de a világ változásait lekövetni képes település, melynek előre vitelében részt vesz egy sokszínű, befogadó, folyamatosan épülő közösség is, melyben mindenkinek fontos szerepe van. Nagyszerű példa erre a Büszkeségpontunk is, mely szintén egy alulról jövő kezdeményezésnek köszönheti életét… Büszke vagyok arra, ahogy és ahol most itt állunk, hogy Kulcs község már közel húsz éve méltón emlékezik a dicső 1956. októberi eseményekre, mely történelmi felidézés azóta elválaszthatatlan része lett településünk identitásának.-mondta el az alpolgármester
A beszédeket a cigányzenekar koncertje követte, majd koszorúzás és a Szózat. Az ünnepi formalitást követően kötetlen beszélgetésben volt része az ünneplőknek, a szervezők jóvoltából süteménnyel, forralt borral és teával.