Kulcsi Kemencés Kézműves Egyesület
Kulcsi Kemencés
Kézműves Egyesület
a 10 évig sikeresen működő Mesterségek Bölcsője – Alkotó napok elnevezésű rendezvény kapcsán jött létre 2008-ban, azokkal a segítőkkel, akik az évente egyszer megrendezésre kerülő 10 napos rendezvénysorozat szervezésében, lebonyolításában részt vettek.
Az Önkormányzat támogatásával 2009. és 2010.ben, már ARANYKULCS FESZTIVÁLLÁ nőtte ki magát a programsorozat, országos hírnévnek örvendve. Nemcsak a mesterségek bemutatására jelentkező mesterek jelezték ezt, hanem az ország minden részéről érkezett alkotni vágyó felnőttek, gyerekek, s családok is.
Ez a rendezvény tábor jelleggel működött, ahol a csalamádé programtól elkezdve a tematikus mesterkurzusig igen széles volt a paletta: bőrművesség, fafaragás, kosárfonás, gyékény-, szalma-, csuhétárgy készítés, viseletkészítés, gyapjúszövés, népi játékkészítés, papírmerítés.
Esténként a közös főzések mellett a hangulatos tábortűznél jurta esti mesék keretében elevenítettük fel hozzáértő előadók segítségével őseink – elődeink életét.
A mesterség bemutatókat, a tábori élet legmeghittebb pillanatait a Kulcs TV rendszeresen közvetítette a falu lakossága számára.
A programjaink megvalósításában az Egyesület tagjain kívül a
Fekete István Általános Iskola pedagógusai, Lórántffy Zsuzsanna Szakiskola oktatói,
valamint számos kulcsi, környékbeli és megyei civil szervezet is részt vett:
Kerecsen Íjász Egyesület – Dunaújváros, Carpe Diem Alapítvány – Kulcs, Kulcsi Sport Egyesület – Kulcs,Sudár Napkeleti Hagyományőrző Egyesület – Aba, Mesterségek Bölcsője Alkotóház – Kulcs,
Fejér megyei Népművészeti Egyesület, Békéscsabai Népművészeti Egyesület,
A jeles ünnepeken falu szintű megmozdulásokat szervezünk, ahol az eddig leírt mesterségek bemutatásán és gyakorlásán kívül felelevenítjük elődeink hagyományait, ételeit, játékait. A megfelelő fórumokon való megjelenésnek köszönhető, hogy egyre nagyobb az érdeklődés, nem csak Kulcs lakosai körében, hanem a kistérség más településeiről is jönnek rendszeresen alkotni vágyók, akik jól érzik magukat kis közösségünkben. Az Egyesület sokrétűségét jelzi, hogy ezeken a hagyományőrző népi jeles ünnepnapokon népzenei és néptánci elemekkel is gazdagítjuk programjainkat. Az érdeklődők és tagjaink életkora 0-99 éves korig tart.
Az Egyesület tagjai:
elnök: Molnárné Lukács Anita titkár: Pécziné Magyar Alexa gazdasági vezető: Ébl Andrea
KÉZMŰVES MESTEREK:
Molnár János – Fafaragás Molnárné Lukács Anita – Bűrmőves
Gradvolt Istvánné – Gyékény-, szalma-, csuhétárgy és viselet készítő
Horváth Imréné – Gyapjúszövő Pókné Nyers Mária – Kosárfonó
Batykó Szilvia – Fazekas Schweiczer Róber – Fazekas
EGYESÜLETI TAGOK:
Ébl Andrea, Árva Lajos, Fartelj Balázs, Farteljné Klein Irén, Kommendó Gabriella, Pécziné Magyar Alexa, Helényi Árpád, Helényi Árpádné, Rend Albert, Rendné Pocsai Izabella
Az egyesület céljai:
¨ Összefogni a helyi és környékbeli mestereket.
¨ Felújítani a Császár tanyát, kézműves házzá alakítani és működtetni.
¨ Átadni a meglévő kézműves mesterségbeli tapasztalatokat.
¨ Feleleveníteni, újjáéleszteni, ápolni a magyar népi ünnepek, ünnepkörök hagyományait.
¨ Védeni, megóvni a helyi természeti, az épített és kulturális környezetünket.
¨ Aktívan kapcsolódni a falu kulturális életéhez.
¨ Kulcshoz kapcsolódó intézmények tagjainak, csoportjainak fogadása, támogatása rendezvények, bemutatók, játszóházak, foglalkozások levezetése.
¨ Együttműködés más helyi és kistérségi hagyományőrző, faluvédő egyesületekkel.
¨ Az Egyesület célja, hogy lehetőségeihez mérten a környező településeken élő kisebbségek, nemzetiségek kultúráját felmérje, megismerje.
Jövőbeni célkitűzéseink közé tartoznak:
A kulcsi Császár tanya kézműves házzá alakítása, felújítása, renoválása, hagyományos népművészeti technikákkal, közösségi térként való működtetése.
Népi, hagyományos bútorok gyűjtése, felújítása, egyéb használati eszközök készítése különböző kézműves technikákkal.
A tanya körül magyar kert kialakítása, abba őshonos magyar főszernövények, fák telepítése, betakarítása, a magyar népi hagyományok szerint.
Kiállítások szervezése az elkészült épületben: Arató tárgyak kiállítása, Népművészeti kiállítások (kistérségi és megyei szintű egyaránt)