Bölcsőde fejlesztési pályázatunk- A legkisebb kulcsiakra is gondolva
Kulcs község fejlesztési terveit Fejes Balázs alpolgármester részletesen mutatja be rovatunkban. Hónapról hónapra megismerhetik olvasóink, Kulcs község lakói, településünk fejlesztései terveit, képekkel, látványtervekkel ábrázolva. Részleteiben is betekintést nyerhetnek az aktuális és folyamatban lévő pályázatokba, fejlesztési tervekbe, melyek megvalósulásával településünk egy modern 21. századi, fenntarthatóan fejlődő Kulcs felé mutat.
Kevés település büszkélkedhet avval, amivel Kulcs község, hogy állandó lakóinak száma évről-évre növekszik, de ennek a társadalmi fejlődésnek ára van, komoly terheket is ró az Önkormányzatra a helyi igények minél szélesebb körben történő kielégítése.
A jelenlegi (2018.12.31.) 3.282 fő (igen, ismét bővültünk 51 fővel a tavalyi évhez képest!) állandó lakosságunk bölcsődei és óvodai ellátását a Kulcsi Százholdas Pagony Óvoda és Bölcsőde látja el, fenntartója a Kulcs Községi Önkormányzat.
A 2009. év szeptemberében 10 férőhelyre létesített bölcsődei ellátásra már a nyitáskor 21 kisgyermekes család jelezte igényét, így hamar körvonalazódott az itt élő családok és az Önkormányzat számára, hogy elenyésző a biztosított férőhelyszám az ellátást igénylők számára.
A bölcsődei egy csoport jelenlegi – törvény által maximálisan engedélyezett – 14 férőhelyével nagyon kedvezőtlenül tudjuk biztosítani az osztatlan korcsoportú csoportban a gyermekek napközbeni ellátását, ezért egyre több felháborodás érkezik, hogy van bölcsődéje a községnek, de minek, mert a férőhelyszám és a teljes korcsoporti lefedettség nem megfelelő az ellátásban. Tovább rontja a helyzetet, hogy a községben ezen az egy önkormányzati fenntartású bölcsődei csoporton kívül nincs a szülők számára olyan szolgáltatás, ami biztosítaná a napközbeni ellátást a három éven aluli gyermekek és családjaik részére. Sem mini bölcsőde, sem családi napközi, sem időszakos gyermekfelügyelet, sem házi gyermekgondozás, sem nyitva tartáson túli gyermekfelügyelet, sem játszócsoport.
Az elmúlt 5 év népességi adataiból egyértelműen kitűnik, hogy Kulcson a 3 év alatti gyermekek száma biztosan 100 fő felett állandósult (2019. évben már 139 fő!), így a bölcsődés korú gyermekeink létszáma jóval több, mint amit az intézményünk el tud látni, ezért az adott ellátás 1 csoporttal történő bővítése mindenképpen megalapozott és indokolt, egy hiánypótló beruházás.
Amikor 2014. évben helyet foglaltunk az Önkormányzatban, már tudtuk jól, hogy ezen probléma megoldása ránk vár, ezért is tartottuk fontosnak, hogy a képviselő testületünkben egy olyan személy is helyet foglaljon, aki ezt a feladatot mind szakmailag, mind az elkötelezettséget tekintve a legmagasabb szinten tudja képviselni. Ő Holl Tamásné, Kata.
Mivel a jelenlegi óvodai épület és telek adottságaink nem teszik lehetővé, hogy meglévő telephelyen bővítsük bölcsődei csoportjaink számát, ezért új telephelyre, új épület építésével kívánjuk ezt a problémát megoldani.
Sajnos az egykori Önkormányzati vezetés nem nézett előre, és az óvodai, bölcsődei intézményt olyan telekre létesítette, mely nagysága további beépítést nem tesz lehetővé. A Pálhalmai földek közé ékelődve, nem látunk a közeljövőben valódi esélyt az ingatlan bővítésére további szomszédos telkek esetleges megvásárlásával, vagy tartós használatával pedig számos alkalommal tettünk rá ajánlatot, nyújtottunk be kérelmet, de ez idáig mindig nem leges választ kaptunk rá.
Tovább nehezítette a fejlesztési elképzeléseinket, hogy 2014. évben a testületbe kerülésünkkor nem volt az Önkormányzat tulajdonában semmilyen, közösségi célú fejlesztésre alkalmas, szabad, beépítetlen ingatlan, ezért is tartottuk kiemelten fontosnak, hogy olyan építési telkeket vásároljunk, melyek kellő alapot jelentenek ezen fejlesztési elképzeléseinknek ugyanis, ha nem lenne mire építenünk, akkor csak álmodoznunk lehetne.
Kormányunk családbarát terveibe tartozik – az uniós elvárásokhoz illeszkedve – az is, hogy le kell bontani azokat az akadályokat, amelyek a nők munkaerő piaci részvételét korlátozzák, ezért ezen cél elérése érdekében a jelenlegi, a 0-3 éves korosztály bölcsődei férőhelyeinek számát úgy kell növelni, hogy az 2030 végére a korcsoporti igények 33% részére biztosítsa a szükséges napközbeni ellátást. Ez nálunk a jelenlegi helyi adottságaink tükrében 10% körül van, így a tervezett fejlesztés eredményeként – mely alapján a jelenlegi 14 férőhellyel szemben 26 kisgyermeket tudnánk ellátni teljes korcsoporti lefedettség mellett – ez arány 22%-ra nőne, ami már közelítene az uniós és kormányunk által megfogalmazottokhoz is.
Ezen szint teljesítéséhez szükséges fejlesztésekre az önkormányzatok nagytöbbsége nem rendelkezik saját pénzügyi forrással, ezért azt elsősorban külső, vissza nem térítendő támogatással tudjuk mi is csak kivitelezni.
A fejlesztési igényeinket rangsorolva az első sorba került bölcsődei beruházási tervünket először 2016. évben nyújtottuk be az uniós TOP pályázati rendszerébe támogatási igényként, akkor még az Óvodai intézmény korszerűsítésével karöltve, melyre nemrégiben érkezett elutasító válasz más térségek előnyben részesítésére hivatkozva.
Folyamatosan keressük a kínálkozó forráslehetőségeket, ezért idén márciusban újfent benyújtottuk a már kizárólag hazai költségvetés terhére kiírt Bölcsődei fejlesztési programra támogatási kérelmünket, melyhez szükséges építési engedélyezési terveket elkészítettük, az eljárást megindítottuk.
Az új, kétcsoportos (14+12 fős) bölcsődei intézmény tervezetten a 2016. évben vásárolt, a község új központjában helyet foglaló Egészségház melletti telken kerül felépítésre. Ezen ingatlan méretei, övezeti besorolása, elhelyezkedése alkalmassá teszi a tervezett épület és környezete kialakítására és egyéb projektekhez való illeszkedésre.
A tervezett beruházás műszaki része a 446 m2 hasznos alapterületű intézményen kívül két darab, összesen 280 m2 alapterületű játszóudvar a telepített és mobil mozgásfejlesztő játékokkal, teljes körű, az ellátáshoz szükséges eszközbeszerzés, és a szükséges, egyéb infrastruktúra kialakítása.
Az üzemeltetés és fenntartás hatékony biztosítására egyebek mellett az újonnan létesített bölcsődei infrastruktúra előnyei, az épület energia hatékonysága, megújuló energiaforrások (15 kW napelem és a kivitelezés előtt álló biomassza fűtőműhálózatra történő rácsatlakozás) használata szolgál.
Reméljük, hogy hamarosan sikerre vihetjük az adott fejlesztési tervünket is, és mielőbb a lakosság szolgálatába állíthatjuk a helyi igényekre alapozott, korszerűsített ellátásunk részeként azt.
Én személy szerint köszönöm Holl Tamásné szakmai, a Jegyző asszony jogi és a képviselő testület hozzájáruló támogatását a bemutatott fejlesztési tervünk megvalósulásához.