A Kulcson készülő szennyvízcsatorna-hálózat építése több szempontból is jelentős beruházás. A lakosság nagyon várja már a befejezését. Sokan csak az építkezésekből adódó kényelmetlenségek miatt, de a legtöbben azért, mert végre megnyugtatóan megoldódik számukra majd a szennyvíz elszállítása. Ezért minden aktuális információt összegyűjtöttünk.
Interjú Nagy Sándor projektvezetőhelyettessel
A szennyvízcsatorna-hálózat eddigi projektvezetője Bíró Kornél volt. Eddig ő vezényelte és irányította a projekteket a kivitelező részéről, a csatornával kapcsolatos lakossági fórumok állandó résztvevője azonban a közelmúltban leköszönt. Ahogy arról már említést tettünk a Kulcsi Krónika előző számában is Bíró feladatait nemrégiben Nagy Sándor vette át, hivatalos titulusát tekintve projektvezetőhelyettesként. Az elmúlt időszakban jelentős előrelépés történt a kulcsi szennyvízcsatornát is érintő projekttel kapcsolatban, ezért megkértük Nagy Sándort, hogy tájékoztassa olvasóinkat a projekt alakulásával kapcsolatban. A szakember a beszélgetésünk során kifejtette: a kivitelezési beruházást mindig szakmai alapon kell és lehet vizsgálni, hiszen minden részletesen le van írva, és szigorú szabályokkal van behatárolva.
– Milyen stádiumban van most a csatornahálózat kiépítése, mikor lehet majd használatba venni a kulcsiaknak?
– Az elkészült projekt során a Kulcson és Rácalmáson keletkező szennyvizeket a hálózatból egy-egy új – Rácalmáson az elavult szennyvíztelepet kiváltó – átemelő, két szintén új kiépítésű távvezetéken keresztül juttatja el a Hankook körforgójánál lévő átadási pontra, majd onnan a Dunaújvárosban épült új hálózaton keresztül a három településről összegyűlt szennyvízek a Százlábú hídnál működő AD jelű műtárgyba jutnak, ahonnan a meglévő Szent István utcai – a DVCSH kezelésében lévő – átemelőbe kerülnek. A rendszer működésének eddig az volt az akadálya, hogy nem volt kiépített villamos energiaellátás az átadási ponton, ahol a bejövő szennyvizek mennyiségmérése történik. 2021. február 11-én megtörtént az áramellátás fizikai kiépítése, így várhatóan nyolc napon belül bekapcsolásra kerül a műtárgy majd az áramhálózatba. Ezt követően a szerződésünk alapján 30 nap áll rendelkezésünkre az irányítástechnikai és gépészeti rendszerek ellenőrzésére, majd elkezdődik az átadás-átvételi eljárás 28 napos folyamata.
Ami a lakossági szempontból lényeges, hogy az elkövetkező közel két hónapban a kivitelező az önkormányzatok képviselőivel az érintett területeket megtekintik és a szükséges javításokat felmérik, hogy az ezekkel kapcsolatos munkák is elkészüljenek. Az elektromos energiaellátás hiányával összefüggő kivitelezési munkák még nem készültek el, így ezek is ebben az időszakban fognak megvalósulni. Szeretnénk egy hibátlan, jól működő rendszert elkészíteni és átadni, hogy mindenki számára elégedettséggel fejeződhessen be ez a csatornaépítési kivitelezési projekt.
– Igazak-e azok a hírek miszerint azért van szükség a hálózat átmosására, mert többen már a rendszerbe engedték a szennyvizet?
– Hallottam ilyesmiről, de a hozzám eljutó információk nem voltak egyértelműen egzaktok. Mi mindenképpen egy jó minőségű munkát kívánunk átadni. Átvizsgáljuk és ha szükséges átmosatjuk az általunk kivitelezett rendszert az átadás előtt – ez rutin eljárás. Kulcson február 19-én, 20-án és 21-én mostuk a rendszert, amelynek során egy tartályos kocsi vizet fecskendezett be az aknákba, valamint ki is emelte ugyanazt a tiszta vizet. Végezetül a vizet a csapadékcsatorna rendszerbe engedtük bele.
– Mikor jöhet el mindezek után a csatornára váró több ezer ember számára- ez Kulcson mintegy ezerötszáz bekötést jelent- az az időszak, amikor végre már nem kell a szippantó autót várni?
– Ez április közepére várható a mi részünkről. A lakók szemszögéből akkor, amikor a szennyvízhálózat üzemeltetője megkapja az üzemeltetési engedélyt az új hálózatra, és jelzi hogy megkezdhetnek a rákötések.
– Az ön véleménye szerint ez az időpont tartható-e?
– Igen, hiszen eddig szól a szerződésünk is.
– Nem fogja negatívan befolyásolni a projekt befejezésének időpontját, hogy a projektben három különböző szolgáltató érintett: a Dunaújvárosi Víz-Csatorna-Hőszolgáltató Kft, a DRV ZRT. és a Mezőföldvíz Kft.?
– Véleményem szerint ez nem befolyásolja a projekt teljesítésének végső időpontját.
– A projekt átadása után mi lesz az esetlegesen felmerülő hibákkal?
– Természetesen garanciát vállaltunk, három évet. De egy év elteltével mindenképp, egy úgynevezett garanciális bejárást tartunk majd. Akkor az addig felszínre került lehetséges problémákat keressük meg, mérjük fel és javítjuk ki, akár az útburkolatot, vagy a nyomvonal süllyedését is.
Csatornáról a polgármester
Településünk polgármesterét, Jobb Gyulát is megkérdeztük a csatorna beruházás közelgő finisch-ével kapcsolatban.
Végre konkrét és egyértelmű időpontokat kaptunk, amelynek természetesen nagyon örülök. A DRV-vel (Dunántúli Regionális Vízmű Zrt.- a szerk.) egyeztettem, amely alapján a kulcsi szennyvízcsatorna rákötéseket a kivitelező tájékoztatójában is említett átadás-átvételi eljárás időtartama alatt, a 28 napos folyamat során fogják elkezdeni. Ezt még pontosítani fogjuk és többször kommunikáljuk a lakosság felé, hogy minden érintettnek legyen lehetősége informálódni. A DRV Zrt-vel kötött megállapodásunk, amely alapján a kulcsi szennyvízcsatorna bekötéseket átveszik ugyan már lejárt, azonban ígéretük szerint hamarosan küldik a meghosszabbításról a módosítást. A meghosszabbítás az egyeztetéseink alapján júniusig fog tartani.
Azonban nagyon fontos, hogy az intézmények, az üzletek, a vállalkozások csatorna bekötéseit kötelezően meg kell terveztetni. Mert a nem lakossági felhasználóknak csak így, a terv alapján lehet rákötni a csatornahálózatra. A tervező Gergő Edmund, akit a következő elérhetőségen lehet megkeresni: 0620/505-2622. – monda el a polgármester.
Tájékoztató DRV Zrt-től
Kulcs szennyvízelvezető hálózatának és az ingatlanok szennyvízbekötésének kiépítéséről, üzembe helyezéséről – üzemeltetésbe vételéről
A KEHOP-2.2.2-15-2015-00044 számú Dunaújvárosi Szennyvíz Agglomeráció Csatornázása és Csatorna Hálózat Fejlesztése elnevezésű projekt keretében Kulcs település szennyvízelvezető hálózatának kiépítése 2018 évben megkezdődött. A település szennyvíz gyűjtő hálózatának és bekötővezetékeinek műszaki átadás-átvétele és üzembe helyezésének ideje 2020 évben várható.
Kulcs település szennyvízelvezető hálózatának üzemeltetésével a projekt műszaki átadás-átvételét követően Kulcs Község Önkormányzata az ivóvíz-szolgáltatást végző DRV Zrt.-t (továbbiakban: Szolgáltató) bízza meg.
A településen a szennyvíz gerinchálózat kiépítésével egyidejűleg kiépítésre kerülnek az ingatlanokra benyúló szennyvíz-bekötővezetékek is. Az ingatlanok házi szennyvízhálózatát a szennyvíz bekötővezetékekkel csak külön értesítést követően a próbaüzem ideje alatt, illetve az üzembe helyezés után lehetséges összekötni/rákötni.
Lakossági felhasználók szennyvíz bekötés átvételének ügyintézése:
A szennyvíz bekötéseket előzetes időpont egyeztetést követően, szakfelügyelet nyújtása mellett a Szolgáltató veszi át az ingatlantulajdonosoktól. A lakossági felhasználónak nem szükséges a bekötésre vonatkozó tervdokumentációt benyújtania a Szolgáltatónak, mivel ezeket a kiviteli tervek tartalmazzák.
A lakossági felhasználóknak a szennyvíz bekötésük üzembe helyezéséhez és a Szolgáltató által történő átvételéhez az Önkormányzatnál beszerezhető
- Megrendelő ivóvíz, csatorna bekötés létesítésére’ formanyomtatvány, és a
- szakfelügyeleti díj befizetéséhez a készpénz átutalási megbízás (sárga csekk) vagy az átutalás visszaigazolása szükséges. A felhasználó az Önkormányzatnak leadja a kitöltött formanyomtatványt, melyet Kulcs Község Önkormányzata jóváhagyásként aláírt, valamint a csatorna bekötés szakfelügyeleti díjának befizetéséről szóló készpénz átutalási megbízás (sárga csekk) másolatát vagy az átutalás visszaigazolását. A kitöltött nyomtatványokat és a csekket vagy az átutalás visszaigazolását az Önkormányzat továbbítja a DRV Zrt. felé. Ezt követően a szakfelügyelet lebonyolításának időpont egyeztetése céljából a felhasználót a Velencei Üzemvezetőségünk munkatársa telefonon fogja keresni.
A felhasználó a fenti megrendeléssel párhuzamosan megépítheti/megépíttetheti a házi szennyvízvezetéket a bekötővezetékig, azaz a megépült tisztítóidomig, vagy annak hiányában a tisztítóidommal (vagy felhasználói ellenőrző aknával) bezárólag. A házi szennyvízhálózat műszaki kialakítását a bekötés átvételekor a Szolgáltató ellenőrizi. Ehhez nyitott munkaárok és a csővégek szabadon hagyása szükséges.
A házi szennyvízvezeték kiépítése vagy kiépíttetése az ingatlan tulajdonos feladata. A házi szennyvízhálózatnak vízzárónak kell lenni. A vezeték 90 °-os vagy kisebb szögű töréspontjaiba tisztítóidomot vagy fordító aknát célszerű elhelyezni, a házi alapcsatorna tisztíthatósága érdekében. Függőleges irány törés esetén 2 x 45 °-os iránytörés megengedett, a 90 °-os buktatást el kell kerülni. Amennyiben a házi vezetékhálózatot nem KG-PVC, KGEM anyagból készül el, a DRV Zrt. szakemberének jelenlétében víztartási próbát szükséges elvégeztetnie.
A megépült házi szennyvízvezeték és az utcai törzshálózattal együtt létesült bekötővezeték összekötése, azaz a közcsatornára történő rákötés csak a DRV Zrt. szakfelügyelete mellett történhet meg.
A szolgáltató a tulajdonos jelenlétében leolvassa a vízmérő állását és ezt követően vehető igénybe a szolgáltatás.
Ismételten felhívjuk a lakosság és vállalkozások figyelmét, hogy a szennyvízelvezető hálózatra történő rákötésre kizárólag a meghirdetett próbaüzem kezdetét követően van lehetőség.
Nem lakossági felhasználók szennyvíz bekötés átvételének ügyintézése:
A nem lakossági felhasználók szennyvíz bekötése tervköteles. A műszaki előírások alapján szaktervezői jogosultsággal rendelkező mérnökkel tervet kell készíttetni a bekötés megvalósításához.
A víziközmű-hálózatba történő bekötést Igénybejelentéssel kell a szolgáltatónál kezdeményezni, melyre válaszul a Szolgáltató írásban tájékoztatja a bejelentőt arról, hogy a szennyvíz bekötés engedélyezéséhez milyen további feladatokat és fizetési kötelezettségeket kell teljesítenie.
A nem lakossági felhasználónak a szennyvíz bekötővezetéket megépíteni és üzembe helyezni a szennyvízhálózathoz tartozó létesítmények és berendezések építészeti és gépészeti általános tervének benyújtása és jóváhagyása után lehetséges.
Közszolgáltatási szerződés:
A Szolgáltató a felhasználókkal a szennyvíz bekötés átvételét követően közszolgáltatási szerződést köt.
Díjfizetési kötelezettség:
Szolgáltatási díjat a szennyvízcsatorna igénybevételéért a próbaüzem ideje alatt nem kell fizetni! A próbaüzem letelte után a szolgáltatás díjköteles.
A szennyvízelvezetéssel kapcsolatos számlát DRV Zrt. csak a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal által határozatban elfogadott díj megléte esetén bocsát ki. A DRV Zrt. a csatorna-szolgáltatási díjak engedélyezési kérelmét a műszaki-átadás átvételi eljárás és üzembe helyezést követően terjesztheti fel a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatalnak.